تاریخچه و فلسفه احداث هتل

درسالهای پیش از انقلاب عموم زوار حرم مطهر رضوی در فضاهای غیر از هتل اسکان می یافتند و معدود مسافران متقاضی اسکان در هتل نیز به علت کمبود هتلهای لوکس در مشهد انتخابهایی مشخصی پیش رو داشتند که عموما بهترین انتخاب در آن دوران هتل هایت بود. لیکن عدم رعایت مسائل شرعی در هتل هایت باعث کدورت خاطر میهمانان متشرعی که تمایل به استفاده از یک هتل استاندارد با خدمات روزآمد داشتند، شده بود.
آقای علی باقرزاده صفاریان که خود از پیمانکاران بنام استان خراسان در آن دوران بوده و بناهای ماندگاری مانند دانشگاه ادبیات مشهد، بیمارستان سینا و ده ها بنای مهم دیگر در شهر مشهد را احداث نموده بودند ، با درک صحیح و هوشمندانه این موضوع و بواسطه ارادت ویژه ای که به ولی نعمت ملک خراسان داشتند، تصمیم به احداث هتلی با خدمات و استانداردهای روز دنیا در مجاورت حرم مطهر گرفتند.
ایشان با خرید و تجمیع 13 قطعه زمین به مساحت 1900 متر مربع و دعوت از معماران معروف آن زمان آقایان مهندسین فرخ ایرانشهر و یداله ایلخانی و آقای مهندس وحدتی مبادرت به طراحی معماری و سازه هتل اترک مطابق با بروزترین استانداردهای محاسبه و طراحی نموده و با دعوت از شرکت ساختمانی میلر بعنوان مجری طرح ، هتل اترک را ظرف مدت 20 ماه به اتمام رساندند که نهایتاً هتل اترک در تاریخ 1357 بعنوان اولین هتل چهار ستاره شهر مشهد و با حضور استاندار و مسئولین وقت استان افتتاح گردید.
هتل اترک در زمان افتتاح دارای 145 باب اتاق ، پارکینگ ، 2 رستوران ، کافی شاپ  و سایر امکانات روزآمد هتل ها در زمان خود بود که تا به امروز در طول نیم قرن فعالیت خود افتخار میزبانی بیش از 3.5 میلیون نفر زائر عاشق امام مهربانی ها را داشته است.
و جای بسی خوشبختی است که بسیاری از میهمانان هتل اترک که خاطرات دلپذیری از اقامت خود در دوران خردسالی در این هتل داشته اند ، امروز نیز با حضور خود ، فرزندان و بعضا نوادگانشان گرما بخش خانواده اترک می باشندو این امر هتل اترک را در زمره محدود هتلهایی قرارداده که مفتخر خدمت به نسلهای متفاوت از عاشقان زیارت مرقد منور رضوی است.